Wednesday, March 28, 2018

CSU Sibiu se impune în Trivale și bifeaza a 10-a victorie la rând

Liderul CSU Sibiu a debutat în TOP 6 cu o victorie pe terenul formației BCM Pitești81-98 (26-28, 22-21, 21-23, 12-26), și și-a consolidat prima poziție în clasament, având în vedere și eșecul campioanei U-Banca Transilvania cu Steaua CSM EximBank.

Per ansamblu, partida a fost una echilibrată, cu nu mai puțin de 25 de schimbări de lider și 9 egalități. La pauza mare cele două adversare au fost despărțite de un singur punct, scor 48-49, iar după o jumătate de oră de joc nimic nu era încă decis, tabela indicând 69-72.

În sfertul al patrulea, însă, oaspeții au făcut o demonstrație de forță pe fast forward. În mai puțin de 5 minute, echipa antrenată de Dan Fleșeriu a realizat un parțial de 4-18 prin care s-a desprins la 73-90, astfel că finalul întâlnirii a fost doar o formalitate.

BCM Pitești: Nicoară 13, Troupe 12, Kostoski 12, Agafonov 11, Russell 11, Șanta 9, Person 4, Ciotlăuș 4, Kilyen 3, Corpodean 3.

CSU Sibiu: Kinnard 18, Dragoste 17, Laser 17, Cooper 13, Pratt 11, Williams 9, Davis 8, Paliciuc 5.