Friday, March 9, 2018

"Leii" din Banat opresc șirul victorilor orădenilor, continuându-și propria hegemonie

BC SCM Timișoara își continuă seria victoriilor. Echipa de pe Bega a dispus joi pe teren propriu de CSM Oradea cu scorul de 86-74 (25-21, 25-17, 14-22, 22-14), bifând astfel cea de-a cincea victorie consecutivă în campionat. Bănățenii au stopat seria de șase rezultate pozitive la rând ale echipei antrenate de Cristian Achim.
Un meci în general bun. Am avut o cădere în sfertul al treilea, dar aceasta este explicabilă după meciul greu cu Steaua, care ne-a consumat fizic. Mă bucur că în sfertul al patrulea ne-am revenit, am preluat controlul partidei și am ajuns la un final fericit. Apărarea a fost o parte importantă a jocului, ca și niște realizări individuale importante, dar și jocul de echipă ne-a dat satisfacție astăzi. - Tudor Costescu, antrenor BC SCM Timișoara (bc-tm.ro
BC SCM Timișoara: Jeremic 17, Diaz 16, Popa Calotă 15, Komatina 10, Burdgess 7, Gheorghe 7, Drăgușin 7, Mijajlovic 5, Stevanovic 2.

CSM Oradea: Richard 25, Kariniauskas 11, Gajovic 11, Țibîrnă 10, Nicolescu 6, Valeika 5, Nikolic 4, Mandache 2.