Saturday, March 17, 2018

Phoenix a condus la 23 de puncte, dar U-BT se impune la Galați cu un buzzer-beater

U-Banca Transilvania a dispus în deplasare de Phoenix Galați la capătul unui meci în care gazdele au condus chiar și la 23 de puncte. Campioana s-a impus până la urmă cu un buzzer-beater reușit de Zeljko Sakic, 73-76 (19-19, 30-11, 14-19, 10-27).

După un prim sfert echilibrat, încheiat la egalitate, 19-19, gazdele s-au dezlănțuit, reușind un parțial de 30-11 care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 49-30. La reluare, jocul a curs tot în favoarea echipei antrenate de Florin Nini, care s-a distanțat la un incredibil 58-35, diferența de 23 de puncte fiind cea mai mare înregistrată de-a lungul partidei.

Revenirea clujenilor s-a produs la mijlocul sfertului al patrulea, când campioana a realizat un run de 0-10 prin care s-a apropiat la o singură lungime de adversari, scor 68-67. Jocul s-a echilibrat, iar finalul întâlnirii a fost pe muchie de cuțit.

Cu 8 secunde rămase din timpul regulamentar, Jarvis Threatt a restabilit egalitatea de la linia de pedeapsă, transformând una din cele două aruncări libere de care a beneficiat pentru 73-73, dar ultimul cuvânt l-a avut  Sakic, care a stabilit rezultatul final cu un coș de la mare distanță înscris contra cronometru.

Phoenix Galați: Threatt 18, Miller 16, Gugino 12, Pavlovic 12, Artino 10, Hadzifezovic 3, Măciucă 2.

U-Banca Transilvania: Rasic 24, Zeigler 13, Watson 10, Barro 10, Sakic 7, Kalnichenko 5, Kuti 3, Kromah 2, Torok 2.