Saturday, March 3, 2018

Sibienii trec de Phoenix și devin noii lideri ai Ligii Naționale

CSU Sibiu s-a impus în partida de pe teren propriu cu Phoenix Galați cu scorul de 93-85 (18-25, 24-15, 18-22, 33-23).

Oaspeții cu început în forță partida și s-au desprins repede la 6-15, adjudecându-și primul sfert cu 18-25. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a arătat o altă față în sfertul al doilea, astfel că la pauza mare tabela a indicat 42-40.

În repriza secundă, jocul a curs într-o singură direcție. Gazdele s-au distanțat la 91-73 până în minutul 38. Gălățenii au avut o răbufnire de orgoliu în finalul întâlnirii, însă parțialul de 2-12 nu a făcut decât să limiteze proporțiile scorului.

În urma victoriei, CSU Sibiu a urcat pe primul loc în clasament. "Vuclturii" sunt la egalitate de puncte cu rivalii de la U-Banca Transilvania, însă au avantaj în meciurile directe, ei trecând de clujeni în ambele partide disputate.

CSU Sibiu: Williams 20, Laser 15, Pratt 13, Kinnard 12, Davis 11, Paliciuc 9, Cooper 7, Dragoste 3, Popescu 3, Gheorghe 2.

Phoenix Galați: Miller 25, Threatt 12, Hadzifezovic 12, Gugino 11, Pavlovic 6, Petrișor 6, Artino 6. Măciucă 6.