Wednesday, March 28, 2018

Start cu stângul pentru U-BT în TOP 6. Campioana pierde cu Steaua

Steaua CSM EximBank și-a luat revanșa pentru eșecul din urmă cu o săptămână de la Cluj-Napoca. În debutul fazei grupelor, echipa din capitală a trecut pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu scorul de 84-74 (15-26, 20-21, 20-15, 29-12).

Oaspeții au început bine partida, adjudecându-și primul sfert cu 15-26, pentru ca apoi să se desprinda la 15 lungimi, tabela indicând 21-36 în minutul 15.

La pauza mare a fost 35-47, dar în partea a doua a întâlnirii, bucureștenii au arătat o altă față. Gazdele au recuperat centimetru cu centimetru terenul pierdut, iar în minutul 32 Randal Falker și-a adus în premieră echipa în avantaj, înscriind pentru 63-62.

Pe val, băieții lui Jukka Toijala și-au continuat marșul victorios și s-au impus până la urmă la o diferență de 10 puncte.

Steaua CSM EximBank: Flowers 20, Falker 17, Runkauskas 16, Lapornik 13, Baciu 8, Fraseniuc 4, Marinov 2, Darwiche 2, Zekovic 2.

U-Banca Transilvania: Sakic 29, Barro 16, Watson 8, Drungilas 6, Kromah 5, Kuti 5, Andrii Kalnichenko 3, Rasic 2.