Tuesday, March 13, 2018

Surpriză la Timișoara. "Leii" pierd cu Phoenix

Phoenix Galați a înrerupt seria de cinci victorii consecutive a celor de la BC SCM Timișoara. Echipa antrenată de Florin Nici s-a impus luni pe Bega cu 73-79 (20-23, 21-19, 19-15, 13-22).

Prima repriză a fost una echilibrată, la pauza mare cele două adversare au fost despățite de un singur punct, tabela indicând 41-42.

La reluare, gazdele s-au distanțat la 60-53, dar soarta întâlnirii s-a decis în sfertul al patrulea. La scorul de 62-64, gălățenii au realizat un run de 0-10 prin care s-au desprins la 62-74, iar fluierul de final a consemnat victoria oaspeților.

BC SCM Timișoara: Jeremic 21, Burdgess 16, Mijajlovic 9, Popa Calotă 8, Diaz 7, Stevanovic 4, Păun 4, Drăgușin 4.

Phoenix Galați: Miller 21, Threatt 17, Artino 14, Gugino 8, Pavlovic 6, Sabău 6, Andrei 5, Măciucă 2.