Thursday, April 19, 2018

CSM Oradea revine de la -20 și se impune în prelungiri la Pitești

Probabil unul dintre cele mai memorabile meciuri din actualul sezon s-a jucat miercuri în Trivale. CSM Oradea a trecut de BCM Pitești după o partidă cu de toate, răsturnări senzaționale de scor, coșuri spectaculoase și prelungiti, rezultat final 93-98 (17-23, 26-17, 22-11, 16-30, 12-17).

Echipa antrenată de Cristian Achim a început bine partida, distanțându-se în mai multe rânduri în sfertul inaugural, chiar și la 11 lungimi, când tabela a indicat 2-13  și 12-23.

Gazdele au avut însă o revenire fenomenală. La pauza mare, argeșenii au condus cu 43-40, pentru ca până în minutul 32 să se desprindă la un incredibil 71-51. Soarta întâlnirii era însă departe de a fi decisă. Bihorenii au făcut o adevărată demonstrație de forță și cu câteva secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, Goran Gajovic a scuturat plasa coșului de la mare distanță, restabilind egalitatea la 81-81 și trimițând partida în overtime.

Pe val, oaspeții  nu au mai cedat inițiativa și au obținut victoria, ceea ce la un moment dar părea a fi misiune imposibilă.

BCM Pitești: Agafonov 30, Troupe 17, Kostoski 15, Șanta 10, Russell 8, Ciotlăuș 5, Person 5, Nuutinen 3.

CSM Oradea: Zeno 28, Mandache 16, Gajovic 14, Denison 11, Richard 10, Valeika 5, Kariniauskas 5, Nicolescu 5, Țibârnă 4.