Saturday, April 14, 2018

CSU Sibiu profită de eșecul campioanei și se detașează în fruntea clasamentului

După eșecul suferit de sibieni miercuri la Cluj, care a adus la egalitate de puncte în fruntea clasamentului formațiile CSU Sibiu și U-Banca Transilvania, echipa antrenată de Dan Fleșeriu s-a detajat din nou.

În timp ce clujenii au cedat pe teren propiu în fața celor de la Steaua CSM EximBank, CSU a dispus acasă de BCM Pitești cu scorul de 84-77 (11-20, 32-19, 24-12, 17-26).

Argeșenii au început în forță partida, cu un run de 0-8, pentru a-și adjudeca primul sfert la 11-20. Gazdele au revenit însă spectaculos în joc, și la pauza mare tabela a indicat 43-39. La reluare, diferența a crescut în ritm alert în favoarea sibienilor, care s-au distanțat la 65-44 până în minutul 27.

Băieții lui Hristu Șapera s-au trezit din pumni și au replicat cu un parțial de 4-25 prin care au restabilit egalitatea la 69-69, dar finalul întâlnirii l-a avut în prim plan pe Tyler Laser, care a înscris 11 puncte la rând pentru a-i împinge pe ai săi spre victorie.

CSU Sibiu: Laser 21, Davis 15, Cooper 14, Pratt 10, Williams 10, Paliciuc 6, Popescu 5, Kinnard 3.

BCM Pitești: Kostoski 19, Agafonov 19, Russell 14, Șanta 6, Corpodean 6, Ciotlăuș 4, Troupe 4, Kilyen 3, Nuutinen 2.