Sunday, April 22, 2018

CSU Sibiu trece la un punct de CSM Oradea. "Vulturii" rămân neînvinși acasă

După ce în runda precedentă s-au impus la Pitești după ce au recuperat 21 de puncte, roata s-a întors pentru bihorenii de la CSM Oradea. Echipa antrenată de Cristian Achim a condus la 16 lungimi în Sala Transilvania, însă formația CSU Sibiu și-a păstrat invincibilitatea pe teren propriu printr-o victorie la limită, scor 93-92 (12-27, 23-18, 29-20, 29-27).

Oaspeții și-au adjudecat primul sfert cu un categoric 12-27, pentru a se desprinde apoi la 21-34 până în minutul 14. La pauza mare a fost 35-45, dar sibienii nu au renunțat la luptă și au revenit în joc, reușind să preia în premieră conducerea la 58-57 cu puțin înainte de ultima pauză.

În minutele de final s-a mers cap la cap, tabela indicând egalitate la 92-92 cu 10 secunde rămase din timpul regulamentar. Punctul izbăvitor pentru gazde a fost înscris de Lawrence Kinnard care a transformat una din cele două libere de care a beneficiat. Partida s-a încheiat cu Jordan Williams la linia de pedepasă, care a ratat ambele aruncări. Nu a mai contat însă pentru sibieni, care au bifat cea de-a 15-a victorie consecutivă în fața propriilor suporteri.

CSU Sibiu: Laser 32, Kinnard 17, Popescu 12, Cooper 10, Pratt 9, Davis 7, Williams 6.

CSM Oradea: Kariniauskas 20, Richard 19, Denison 18, Gajovic 14, Mandache 10, Valeika 7, Nikolic 2, Țibîrnă 2.