Saturday, April 28, 2018

Primul eșec acasă pentru CSU. Campioana se impune la Sibiu

CSU Sibiu a pierdut primul meci pe teren propriu în actuala ediție a Ligii Naționale, echipa antrenată de Dan Fleșeriu cedând în fața propriilor suporteri în fața campioanei U-Banca Transilvania cu scorul de 70-88 (14-19, 20-29, 19-29, 17-11). În urma acestui rezultat, sibienii au pierdut primul loc în clasament și vor aborda play-off-ul de pe poziția secundă.

Partida din Sala Transilvania a curs într-o singură direcție, oaspeții conducând aproape în permanență pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență fiind de 27 de puncte la 42-69 în minutul 27.

O dată cu victoria, clujenii și-au adjudecat poziția de lideri la finalul fazei grupelor. Astfel, U-Banca Transilvania va da piept cu Phoenix Galați în sferturi, în timp ce CSU Sibiu se va duela cu SCM Craiova pentru un loc în careul de ași al campionatului.

CSU Sibiu: Williams 19, Kinnard 12, Laser 12, Pratt 10, Davis 6, Paliciuc 6, Dragoste 3, Cooper 2.

U-Banca Transilvania: Rasic 20, Kromah 19, Watson 16, Sakic 10, Lapornik 10, Barro 8, Drungilas 3, Kuti 2.