Saturday, April 14, 2018

Steaua se impune la Cluj după două reprize de prelungiri

U-Banca Transilvania a cedat vineri pe teren propriu în fața formației Steaua CSM EximBank, scor 94-99 (21-32, 14-21, 21-13, 21-11, 8-8, 9-14).

Bucureștenii au condus chiar și la 21 de punce, tabela indicând 21-42 în minutul 12,  dar gazdele au revenit în joc, iar Ousmane Barro a trimis partida în prelungiri cu două libere trasformate pentru 77-77.

Echipa antrenată de Mihai Silvășan a avut un avantaj de maxim două lungimi, la 79-77. La 85-85, meciul a intrat în al doilea overtime, iar aruncările de la mare distanță reușite de Runkauskas și Zekovic au rupt definitiv echilibrul în favoarea oaspeților. Rezultat final 94-99, iar campioana a pierdut din nou un tempo în lupta pentru abordarea play-off-ului de pe prima poziție.

U-Banca Transilvania: Watson 21, Barro 16, Rasic 15, Drungilas 13, Sakic 11, M. Lapornik 8, Zeigler 5, Kuti 5.

Steaua CSM EximBank: Runkauskas 27, Zekovic 17, Falker 12, Taylor 12, Flowers 9, Baciu 7, Negoițescu 5, L. Lapornik 5, Diculescu 3.