Sunday, April 15, 2018

Victorie după două înfrângeri, CSM Oradea trece de BC SCM Timișoara

După eșecurile cu U-Banca Transilvania și Steaua CSM EximBank, CSM Oradea a regăsit drumul spre victorie în derby-ul cu BC SCM Timișoara. Echipa antrenată de Cristian Achim s-a impus pe teren propriu cu  74-70 (16-10, 16-21, 27-15, 15-24), iar bihorenii rămân în cursa pentru abordarea play-off-ului de pe podium. De cealaltă parte, formația de pe Bega și-a diminuat considerabil șansele de a urca în primele patru clasate până la finalul fazei grupelor.

Prima repriză a fost una echilibrată în care cele două adversare au alternat la conducere și-au împărțit frățește cele două sferturi, astfel că la pauza mare s-a înregistrat o diferență de o singură lungime, tabela indicând 32-31.

La reluare, Vaidas Kariniauskas  a rupt ritmul cu două reușite de la mare distanță pentru 38-31 și jocul a curs în favoarea gazdelor, care s-au desprins la 59-46 până în minurul 30. Bănățenii au debutat în sfertul al patrulea cu un run de 0-8 prin care au strâns scorul la 59-54, continuându-și apoi turul de forță pentru a se apropia la 72-70 cu 3 secunde rămase din timpul regulamentar. Timpul nu mai are însă de partea oaspeților, iar rezultatul final a fost stabilit de Martin Zeno de la linia de pedeapsă, americanul transformând cele două libere de care a beneficiat.

CSM Oradea: Gajovic 14, Nicolescu 14, Kariniauskas 11, Valeika 10, Denison 8, Zeno 8, Mandache 7, Richard 2.

BC SCM Timișoara: Jeremic 20, Mijajlovic 13, Popa Calotă 9, Stevanovic 7, Burdgess 7, Diaz 6, Komatina 6, Tohatan 2.