Saturday, May 5, 2018

BC SCM Timișoara învinge Steaua și egalează scorul la general

BC SCM Timișoara a restabilit egalitatea în seria cu Steaua CSM EximBank, contând pentru sferturile Ligii Naționale.

După ce au pierdut primul meci disputat în capitală, bănățenii și-au adjudecat victoria în cea de-a doua confruntare, după o revenire spectaculoasă în sfertul al patrulea. "Leii" s-au impus cu 69-74 (22-16, 16-16, 21-16, 10-26).

Gazdele au controlat jocul în prima jumătate de oră, astfel că la ultima pauză tabela a indicat 59-48 în favoarea bucureștenilor. Echipa antrenată de Tudor Costescu a făcut însă un adevărat tur de forță în finalul întâlnirii, realizând un parțial de 10-26 prin care și-au asigurat victoria și au egalat scorul la general.

Seria dintre Steaua CSM EximBank și BC SCM Timișoara se mută pe Bega la 1-1. Următoarele două partide se vor disputa pe 9 și 11 mai.

Steaua CSM EximBank: Flowers 16, Falker 12, Taylor 9, Baciu 8, Lapornik 6, Marinov 5, Negoițescu 4, Fraseniuc 4, Runkauskas 3.

BC SCM Timișoara: Jeremic 18, Komatina 15, Drăgușin 10, Diaz 7, Mijajlovic 6, Burdgess 6, Popa Calotă 5, Gheorghe 3, Stevanovic 2, Tohatan 2.