Saturday, May 5, 2018

CSU Sibiu, la un pas de semifinalele Ligii Naționale

CSU Sibiu s-a impus și în cel de-al doilea meci al dublei cu SCM Craiova de pe teren propriu. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a trecut vineri de gorjeni cu scorul de 82-75 (23-24, 23-12, 16-18, 20-21).

Gazdele au controlat jocul aproape pe toată durata partidei, distanțându-se chiar la 14 puncte, în minutul 26 când tabela a indicat 58-44. În primul meci din sferturi, sibienii s-au impus cu 86-73 și, astfel, mai au nevoie de o singură victorie pentru a se califica în careul de ași al campionatului.

Seria continuă pe data de 8 mai la Craiova. Dacă va fi nevoie, a patra confruntare va avea loc pe 10 mai tot în Bănie.

CSU Sibiu: Pratt 21, Davis 18, Kinnard 15, Paliciuc 10, Dragoste 6, Cooper 6, Laser 3, Popescu 1, Williams 1.

SCM Craiova: Aleksandrov 21, Siriscevic 18, Reed 15, Samuels 10, Paasoja 6, Orbeanu 3, Ionescu 2.