Thursday, May 3, 2018

Formația CSU Sibiu își confirmă statutul de favorită în seria cu SCM Craiova

CSU Sibiu a făcut primul pas spre semifinalele Ligii Naționale. În partida inaugurală a seriei cu SCM Craiova contând pentru faza sferturilor campionatului, echipa antrenată de Dan Fleșeriu s-a impus în fața propriilor suporteri cu scorul de 86-73 (25-24, 22-19, 20-16, 19-14).

Oaspeții au început bine meciul, desprinzându-se repede la 7-15, dar sibienii s-au trezit din pumni și au restabilit echilibrul pe teren, adjudecându-și la limită primul sfert, 25-24. Sa mers cap la cap până în minutul 25, când tabela a indicat 56-56.

Încet, dar sigur, gazdele s-au instalat la cârma întâlnirii și jocul a curs spre victoria celor de la CSU. Rezultat final 86-73 și sibienii mai au nevoie de două victorii pentru a-și asigura prezența în careul de ași al campionatului.

A doua partidă dintre cele două formații va avea loc vineri, tot în Sala Transilvania, cu începere de la ora 19:00.

CSU Sibiu: Laser 23, Pratt 16, Davis 11, Kinnard 10, Paliciuc 8, Cooper 6, Williams 6, Dragoste 6.

SCM Craiova: Aleksandrov 18, Reed 16, Siriscevic 14, Samuels 10, Paasoja 5, Orbeanu 5, Vîrna 3, Mikulic 2.