Thursday, May 10, 2018

"Leii" din Banat, la un pas de semifinale

BC SCM Timișoara a răsturnat scorul la general în seria cu Steaua CSM EximBank, contând pentru sferturile Ligii Naționale. După ce au fost conduși cu 1-0, bănățenii au egalat în al doilea meci al dublei din capitală, iar miercuri au preluat conducerea pe teren propriu prin victoria la 89-82 (13-19, 22-23, 22-20, 32-20).

Echipa antrenată de Tudor Costescu a avut o prestație impresionantă în ultimul sfert, pe care gazdele și l-au adjudecat cu un categoric 32-20.

Al patrulea meci dintre Steaua CSM EximBank și BC SCM Timișoara va avea loc vineri, cu începere de la ora 19:00. Partida va putea fi vizionată prin intermediul FRB TV.

Faza sferturilor se joacă în sistemul doi din trei.

BC SCM Timișoara: Diaz 20, Komatina 15, Jeremic 14, Popa Calotă 13, Mijajlovic 10, Drăgușin 10, Gheorghe 5, Tohatan 2.

Steaua CSM EximBank: Runkauskas 19, Taylor 14, Zekovic 11, Marinov 9, Baciu 8, Fraseniuc 7, Flowers 6, Darwiche 6.