Saturday, September 29, 2018

SuperCupa merge pentru a doua oară la Cluj

U-Banca Transilvania a cucerit în această seară cea de-a doua SuperCupă a României din istoria clubului, devenit singurul club cu două trofee în palmares.

Echipa antrenată de Mihai Silvășan a dispus de campioana CSM Oradea chiar pe terenul bihorenilor cu scorul de 76-83 (19-20, 20-20, 14-29, 23-14). După o primă repriză echilibrată, la pauza mare tabela indicând 39-40, diferența s-a făcut în sfertul al treilea, pe care oaspeții și l-au adjudecat cu un categoric 14-29, pentru a se desprinde astfel la 53-69.

În debutul ultimei părți a jocului, diferența a crescut la 20 de puncte, fiind 59-79 în minutul 33. Băieții lui Cristian Achim au redus proporțiile eșecului, însă nu au mai putut întoarce soarta partidei.

Pentru clujeni au înscris: Washburn 23, Easley 16, Marinov 16, Dykes 15, Moldoveanu 5, Kalnichenko 3, Rasic 3, Stamenkovic 2. De la gazde s-a remarcat Giordan Watson, care a fost aproape de un double-double împotriva fostei sale echipe, americanul cu cetățenie română contabilizând 22 de puncte, 2 recuperări și 9 pase decisive.

U-BT a câștigat pentru prima oară SuperCupa în anul 2016, tot împotriva celor de la CSM Oradea.