Saturday, October 20, 2018

BCM Pitești întoarce scorul cu BC SCM Timișoara și obține prima victorie în campionat

BC SCM Timișoara rămâne fără victorie în noua ediție a Ligii Naționale. Bănățenii au condus la 15 puncte în Trivale, însă BCM Pitești s-a impus la final cu 96-91 (16-25, 22-21, 31-23, 27-22).

Timișorenii s-au aflat aproape în permanență la conducere pe tabela de marcaj, cel mai mare avantaj al oaspeților fiind de 15 puncte la 18-33 în minutul 12.

Echipa din Trivale a replicat cu un parțial de 13-2 prin care s-a apropiat la 31-35, dar băieții lui Miodrag Perisic nu au cedat avantajul până în minutul 29, când adversarii au egalat la 69-69. În debutul sfertului al patrulea, gazdele au trecut în premieră la conducere, Ivan Siriscevic înscriind pentru 73-71.

În cădere liberă, bănățenii au forțat revenirea cu aruncări de 3 puncte, însă au ratat de nu mai puțin de 7 ori de la mare distanță, iar trupa lui Florin Nini și-a apropiat o victorie care la un moment dat părea pierdută.

BCM Pitești: Jeremic 26, Siriscevic 20, Korniienko 13, Gheorghe 11, Bishop 10, Sturanovic 6, Ciotlăuș 6.

BC SCM Timișoara: Vukosavljevic 30, Popa Calotă 17, Komatina 13, Randolph 12, Brown 10, Pesakovic 5, Stojadinovic 2, Diculescu 2.