Sunday, October 7, 2018

Cu Dykes de neoprit, U-BT trece de BCM Pitești

La capătul unui meci spectaculos, U-Banca Transilvania a dispus de BCM Pitești cu scorul de 80-76 (24-13, 16-24, 19-25, 21-14).

Gazdele au început în forță partida și s-au desprins la nu mai puțin de 14 puncte până în minutul 9, când tabela a indicat 24-10. Echipa antrenată de Florin Nini s-a trezit din pumni și a recuperat întreg handicapul, restabilind egalitatea la 28-28 la mijlocul sfertului al doilea.

Meciul s-a echilibrat, iar cele două adversare au alternat la conducere, fără a se desprinde însă decisiv. Cu 6 minute rămase de joc, soarta întâlnirii nu era încă stabilită, fiind 69-69. Finalul le-a aparținut clujenilor. Un coș de la mare distanță al lui Vlad Moldoveanu și un dunk al lui Tony Easley au înclinat balanța în favoarea băieților lui Mihai Silvășan.

U-Banca Transilvania: Dykes 30, Moldoveanu 15, Easley 15, Stamenkovic 8, Marinov 7, Kuti 3, Kalnichenko 2.

BCM Pitești: Jeremic 18, Bishop 16, Siriscevic 10, Korniienko 10, Sturanovic 9, Person 4, Gheorghe 3, Paliciuc 2, Orbeanu 2, Ciotlăuș 2.