Saturday, October 6, 2018

Victorie cu emoții pentru BC CSU Sibiu pe terenul lui Dinamo

BC CSU Sibiu a debutat cu dreptul în noul sezon competițional. Echipa antrenată de Dan Fleșriu a dispus în deplasare de Dinamo Știința cu scorul de 92-96 (22-21, 18-24, 23-25, 29-26).

Bucureștenii au început bine meciul și s-au desprina repede la 16-8, dar oaspeții s-au apropiat la un singur punct până la prima pauză, când tabela a indicat 22-21, pentru a trece apoi la conducere în minutul 11, când Justas Tamulis a scuturat plasa coșului din afara semicercului pentru 24-27.

Pe val, sibienii s-au instalat la cârma jocului, desprinzându-se la 49-62 până la jumătatea sfertului al treilea. Formația din capitală a forțat revenirea și a obținut egalarea în minutul 36, la 82-82, pentru a trece apoi în avantaj la 88-87. Tamulis a rupt ritmul cu o reușită de trei puncte pentru 91-93, iar numele învingătoarei nu a mai putut fi schimbat în ultimele secunde.

Dinamo Știința: Vrkic 29, Baker 19, Kumpys 18, Deloach 10, Diaconescu 5, Ioniță 5, Badiu 4, Calenic 2.

BC CSU Sibiu: Falker 22, Pratt 18, Philmore 16, Hardy 15, Tamulis 11, Dragoste 9, Brosser 3, Cooper 2.