Tuesday, October 9, 2018

Victorie pentru CSM Oradea în prima etapă din Liga Națională

CSM Oradea a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii Naționale. Campioana a câștigat derby-ul cu BC SCM Timișoara, scor 76-65 (17-19, 24-14, 17-14, 18-18).

După un prim sfert echilibrat, adjudecat de oaspeți cu un parțial de 17-19, bihorenii au reușit un run de 17-0 prin care s-au desprins la 34-19. La pauza mare tabela a indicat 41-33, iar la reluare campioana a avut o nouă răbufnire, distanțându-se la 56-39 până în minutul 27.

În ultimul sfert, echipa antrenată de Miodrag Perisic a redus din diferență, însă nu a pus nici un moment în pericol victoria gazdelor.

CSM Oradea: Kariniauskas 14, Richard 12, Pasalic 11, Lazăr 8, Ginyard 8, Valeika 7, Watson 6, Nicolescu 5, Lucic 5.

BC SCM Timișoara: Brown 20, Randolph 15, Vukosavljevic 9, Pesakovic 8, Baciu 5, Komatina 4, Popa Calotă 2, Diculescu 2.