Tuesday, November 6, 2018

Primul eșec pentru SCM Craiova în campionat. Doljenii pierd la scor la Cluj

Într-un meci disputat luni seara la Cluj-Napoca, U-Banca Transilvania a trecut de SCM Craiova cu scorul de 95-68 (28-17, 21-13, 28-16, 18-22).

Partida nu a avut istoric, gazdele aflându-se aproape în permanență la conducere, din minutul 3 și până la finalul întâlnirii. Cea mai mare diferență a fost de 39 de puncte, la 87-48 în debutul sfertului al treilea.

Înfrângerea suferită în fața clujenilor, este prima pentru echipa antrenată de Aleksandar Todorov în actuala ediție a Ligii Naționale. Cele două formații sunt singurele care au doar câte un eșec în primele 5 etape, însă doljenii au disputat doar 4 meciuri, având o restanță cu Steaua București.

În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania se află pe primul loc în clasament, podiumul fiind completat de BC CSU Sibiu și CSM Oradea.

U-Banca Transilvania: Dykes 24, Washburn 21, Marinov 14, Moldoveanu 10, Easley 9, Rasic 6, Kuti 6, Torok 5.

SCM Craiova: Boone 15, Gajovic 14, Troupe 13, Mijajlovic 8, Radukic 7, Curry 7, Popa 4.