Monday, November 12, 2018

U-BT se impune în fieful campioanei CSM Oradea

U-Banca Transilvania s-a impus în derby-ul cu CSM Oradea, scor 69-72 (14-16, 17-22, 18-13, 20-21).

Partida a fost una echilibrată, desfășurată însă într-o ușoară notă de dominare a clujenilor. Gazdele nu s-au desprins la mai mult de 3 puncte, în timp ce echipa antrenată de Mihai Silvășan a condus cu 19-31 la mijlocul sfertului al doilea.

Bihorenii s-au apropiat la 29-32, dar la pauza mare tabela a indicat 21-38, iar la revenirea pe parchet campioana a declanșat o nouă cursă de reducere a diferenței. După ce și-au adjudecat sfertul al treilea cu un parțial de 18-13, băieții lui Cristian Achum au ajuns la o singură posesie în spatele adversarilor, fiind 49-51 în minutul 30.

Ultima parte a întâlnirii a fost una de care pe care, cele două formații alternând la conducere. La 66-65 în favoarea orădenilor, oaspeții au rupt ritmul printr-un coș de la mare distanță al lui Stanimir Marinov și au reușit apoi să țină de avantaj într-un final cu greșeli și ratări de ambele părți.

În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania ocupă primul loc în clasamentul Ligii Naționale, clujenii strângând cinci victorii în primele șase etape. De cealaltă parte, CSM Oradea se regăsește pe poziția a patra, cu trei rezultate pozitive și tot atâtea înfrângeri.

CSM Oradea: Watson 17, Pasalic 16, Richard 16, Valeika 7, Denison 7, Ginyard 3, Fometescu 3.

U-Banca Transilvania: Dykes 19, Washburn 16, Kuti 12, Rasic 9, Easley 7, Marinov 6, Torok 3.