Tuesday, December 4, 2018

CSM Oradea se impune la Timișoara. Bănățenii rămân cu doar două victorii în campionat

CSM Oradea a debutat cu dreptul în returul Ligii Naționale. După o pauză de aproape trei săptămâni, cauzată de acțiunile primei reprezentative, echipa antrenată de Cristian Achim s-a deplasat pe Bega pentru confruntarea cu BC SCM Timișoara, bihorenii impunându-se în octombrie, pe teren propriu, în fața "leilor" cu 76-65.

De data aceasta, campioana a obținut o victorie și mai clară, scor 76-99 (18-31, 21-24, 17-20, 20-24). Partida nu a avut istoric, oaspeții conducând aproape în permanență pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferență înregistrată a fost de 27 de puncte, la 64-91 în minutul 35.

MVP-ul partidei a fost Kris Richard, care a contabilizat 20 de puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive. Pentru învingători au mai înscris Ginyard 17, Denison 16, Fometescu 11, Zekovic 9, Watson 8, Petrescu 5, Lazăr 4, Gavrilă 4, Pasalic 3, Reljic 2.

De la gazde s-a remarcat Brandon Randolph cu 13 puncte. Lista marcatorilor bănățenilor a fost completată de Pesakovic 11, Baciu 11, Brown 10, Vukosavljevic 8, Stojadinovic 8, Popa Calotă 8, Komatina 5, Diculescu 2.