Monday, December 10, 2018

SCM Craiova își continuă seria victoriilor

Într-un meci contând pentru etapa a IX-a a Ligii Naționale, SCM Craiova a trecut mai ușor decât o arată scorul de codașa Grupei A, Dinamo  București, rezultat final 76-69 (20-6, 19-14, 22-22, 15-27).

Soarta întâlnirii s-a decis practic în primul sfert, pe care doljenii și l-au adjudecat cu un categoric 20-6. La reluare, diferența a continuat să crească, cel mai mare avantaj al gazadelor, fiind de 23 de puncte, la 39-16 în minutul 18.

După pauza mare, echipa din capitală a arătat o altă față, însă bucureștenii nu au reușit să se apropie la mai mult de 7-8 puncte, deși au făcut un tur de forță la mijlocul reprizei secunde, realizând un parțial de 0-15 prin care au strâns situația de pe tabela de marcaj de la 61-38 la 61-53.

Băieții lui Aleksandar Todorov au stopat avântul adversarilor, iar până la ultimul fluier s-a mers cap la cap, astfel că numele învingătoarei nu a mai putut fi schimbat.

SCM Craiova a bifat astfel cea de-a 7-a victorie în 8 meciuri, în timp ce Dinamo rămâne fără nici un succes în actuala ediție a Ligii Naționale.

SCM Craiova: Curry 20, Boone 11, Gajovic 9, Troupe 8, Popa 8, Mijajlovic 6, Berceanu 6, Ionescu 3, Radukic 3, Casale 2.

Dinamo: Deloach 20, Vrkic 17, Kemp 17, Baker 10, Badiu 3, Diaconescu 2.