Sunday, January 13, 2019

BC CSU Sibiu pierde la Cluj dar câștigă Grupa A

Derby-ul Ardealului dintre U-Banca Transilvania și BC CSU Sibiu din ultima runda a primei face a Ligii Naționale a fost unul extrem de spectaculos, cu momente emoționante, răsturnări de situație și record de audiență. Lovitura de start a fost dată de Zoran Krstanovic, care a fost primit cu ropote de aplauze. Sibienii au condus chiar și la 13 puncte, dar echipa antrenată de Mihai Silvășan a revenit în sfertul al patrulea și s-a impus până la urmă cu 84-80 (15-24, 19-10, 22-34, 28-12).

Oaspeții au început în forță partida și s-au desprins la 15-26 până în minutul 12, dar clujenii s-au trezit din pumni și au restabilit egalitatea până la pauza mare, când tabela a indicat 34-34. La revenirea pe parchet, băieții lui Dan Fleșeriu au luat din nou prim planul și în debutul ultimului sfert sibienii au avut un avantaj de 13 puncte, fiind 56-69.

A urmat însă un adevărat tur de forță al clujenilor, care au reușit un parțial de 17-2 prin care au trecut în avantaj la 73-71. Pe val, gazdele s-au desprins la 82-72 până în minutul 38, iar adversarii lor nu au mai avut timp decât să reducă din diferență până la fluierul de final.

În urma acestui rezultat, cele două formații încheie Grupa A cu aceeași linie de clasament, fiecare înregistrând câte 11 victorii și 3 înfrângeri, însă BC CSU Sibiu rămâne pe primul loc datorită rezultatelor în confruntările directe. Galben-albaștrii s-au impus în tur la mai mult de 4 puncte, ei câștigând cu scorul de 85-74.

La partida de sâmbătă din Sala Polivalentă din Cluj-Napoca s-a înregistrat un nou record de audiență în Liga Naționale, de foaia de joc fiind trecuți oficial 5801 de spectatori.

U-Banca Transilvania: Dykes 24, Rasic 15, Torok 12, Washburn 10, Easley 7, Dorsey 6, Andrii Kalnichenko 5, Marinov 4, Kuti 1.

BC CSU Sibiu: Hardy 22, Pratt 20, Tamulis 15, Dragoste 9, Brosser 6, Philmore 4, Falker 3, Cooper 1.