Monday, January 28, 2019

BC CSU Sibiu trece de 100 de puncte în meciul cu BCM Pitești și se menține pe primul loc

BC CSU Sibiu a înregistrat duminică primul succes în Top 6. Liderul campionatului a dispus pe teren propriu de BCM Pitești cu scorul de 104-86 (26-27, 26-24, 29-19, 23-16).

Trupa lui Dan Fleșeriu a început bine partida și s-a distanțat la 21-13, dar primul sfert a trecut în contul argeșenilor la 26-27. Jocul s-a echilibrat, iar la pauza mare cele două adversare au fost despărțite tot de un singur punct, tabela de marcaj indicând 52-51.

În partea secundă a întâlnirii, jocul a curs într-o singură direcție, în favoarea gazdelor care s-au desprins la 91-72 până în minutul 32. Pe val, sibienii și-au continuat demonstrația de forță și au depășit borna de o 100 de puncte, obținând o victorie categorică, care îi menține pe primul loc în clasamentul Ligii Naționale.

BC CSU Sibiu: Tamulis 28, Hardy 27, Pratt 15, Cooper 9, Tohătan 9, Philmore 8, Falker 4, Dragoste 4.

BCM Pitești: Jeremic 23, Bishop 17, Carson 14, Sturanovic 13, Siriscevic 9, Korniienko 9, Ciotlăuș 1.