Saturday, January 19, 2019

BC SCM Timișoara trece de liderul BC CSU Sibiu

BC SCM Timișoara a debutat cu dreptul în faza a doua a sezonului regulat a Ligii Naționale. În primul meci din cadrul Grupei Roșii, bănățenii au trecut pe teren propriu de liderul BC CSU Sibiu cu scorul de 86-79 (25-27, 25-21, 19-19, 17-12).

Partida a fost una extrem de echilibrată, cu 10 schimbări de lider și 12 egalități. Nici una din cele două adeversare nu a reușit să se desprindă la mai mult de 8-9 puncte. În minutul 36 tabela indica 73-74, dar gazdele au fost mai precise în ultimele secvențe ale întâlnirii, reușind un parțial de 13-5 prin care și-au apropiat victorie. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a ratat cinci aruncări din afara semicercului în ultimele 4 minute, precum și 3 libere.

BC SCM Timișoara: Pesakovic 14, Stojadinovic 14, Randolph 14, Popa Calotă 11, Brown 9, Vukosavljevic 7, Baciu 6, Diculescu 5, Komatina 4, Coconea 2.

BC CSU Sibiu: Falker 18, Tohatan 14, Pratt 14, Hardy 12, Tamulis 9, Cooper 8, Philmore 4.