Saturday, January 19, 2019

Brigada de arbitrii, oficialii de la masă și comisarul FRB, suspendați după incidentele de la Pitești

În data de 6 ianuarie 2019 a avut loc partida dintre BCM Pitești și SCM Craiova, încheiată cu victoria gazdelor la scorul de 96-92. În partea a doua a întâlnirii a avut loc un incident greu de imaginat. În urma unei defecțiuni a tabelei de marcaj, sfertul al treilea a durat cu aproximativ 13 minute, adică cu 3 minute mai mult decât cele 10 regulamentare. În total, cele două adversare au petrecut pe parchet 43 de minute și 32 de secunde.

Consiliul Director al Federației Române de Baschet a decis suspendarea cu două etape a întregii brigăzi de arbitrii, a tuturor oficialilor de la masă, precum și a comisarului FRB. Clubul argeșean a fost amendat cu 5000 de Euro. "În cazul in care instalația tehnică nouă existentă la Pitești va fi montată în termen de 2 săptămâni, atunci amenda va fi înjumătățită. Totodată, s-a decis ca, în caz de recidivă, penalitatea BCMU FC Argeș Pitești să se dubleze".