Sunday, January 13, 2019

CSM Oradea încheie cu o victorie prima fază a sezonului regulat

După eșecurile cu BC CSU Sibiu și U-Banca Transilvania, CSM Oradea a regăsit drumul spre victorie în partida cu BCM Pitești, contând pentru ultima etapă din cadrul Grupei A. Campioana a dispus pe teren propriu de argeșeni cu scorul de 82-76 (21-15, 18-27, 20-15, 23-19).

Echipa antrenată de Cristian Achim a început bine meciul, adjudecându-și primul sfertu cu 21-15, dar, al reluare,  oaspeții au replicat cu un run de 0-11 prin care au întors rezultatul de pe tabela de marcaj la 21-26.

Jocul s-a echilibrat și cele două adversare au alternat al conducere până în minutul 33, când diferența a fost de un singur punct la 68-67. Gazdele au luat însă prim-planul în finalul întâlnirii. După ce s-au desprins la 79-69 soarta jocului n-a mai putut fi schimbată astfel că ultimul fluier a consemnat victoria campioanei.

CSM Oradea: Zekovic 18, Ginyard 14, Pasalic 13, Watson 11, Richard 10, Valeika 8, Fometescu 4, Nicolescu 4.

BCM Pitești: Bishop 18, Siriscevic 15, Korniienko 14, Jeremic 7, Person 6, Ciotlăuș 6, Buljan 6, Gheorghe 2, Chirof 2.