Monday, January 21, 2019

Giordan Watson aduce victoria campioanei la Craiova

CSM Oradea a debutat cu dreptul în faza a doua a Ligii Naționale. În prima confruntare din cadrul Grupei Roșii, echipa antrenată de Cristian Achim a trecut în deplasare de SCM Craiova cu scorul de 78-80 (24-18, 21-21, 15-21, 18-16).

Gazdele au început bine partida și și-au adjudecat primul sfert la 24-18, pentru ca imediat după prima pauză Igor Mijajlovic să scuture plasa coșului pentru 26-18. Bihorenii s-au trezit din letargie și Kris Richard și-a adus echipa în avantaj în minutul 12, când a înscris pentru 26-27. La intrarea la vestiare, tabela a indicat 45-43 și soarta întâlnirii era departe de a fi decisă.

La reluare, doljenii au luat din nou primii pulsul jocului și s-au desprins repede la 57-49, dar oaspeții au revenit din nou, reușind un run de 0-15 pentru 57-64. În ultimele minute s-a mers cap la cap, iar cu câteva secunde rămase din timpul regulamentar se înregistra egalitate la 78-78. Giordan Watson a înscris coșul izbăvitor pentru oaspeți, care și-au luat revanșa pentru eșecul din Bănie din prima fază a sezonului regulat.

În urma acestui rezultat, cele două adversare au făcut rocada în clasament, CSM Oradea urcând pe locul 3. Cu aceeași linie de clasament, SCM Craiova a coborât pe 4.

SCM Craiova: Koreniuk 22, Curry 10, Troupe 9, Gajovic 9, Radukic 8, Mijajlovic 8, Casale 5, Popa 5, Fraseniuc 2.

CSM Oradea: Pasalic 14, Richard 13, Valeika 13, Watson 12, Zekovic 11, Ginyard 9, Nicolescu 5, Gavrilă 3.