Sunday, January 27, 2019

"Leii" din Banat se impun în fieful campioanei

După ce în prima parte a campionatului a avut un parcurs mai puțin convingător , cu doar 5 victorii în 14 meciuri, formația BC SCM Timișoara excelează în Top 6. După ce în runda inaugurală a Grupei Roșii au trecut de liderul BC CSU Sibiu, "leii" au dispus sâmbătă de campioana CSM Oradea cu scorul de 85-88 (25-27, 19-14, 23-26, 18-21).

Partida a fost una spectaculoasă, cu multe răsturnări de situație, înregistrându-se 13 schimbări de lider și 7 egalități. Gazdele au început bine meciul, distanțându-se repede la 7-0, dar primul sfert le-a revenit bănățenilor la 25-27. Campioana a luat din nou prim planul și s-a desprins la 40-32, pentru ca la intrarea la vestiare tabela să indice 44-41.

La reluare, bihorenii și-au mărit din nou avantajul la 8 lungimi, fiind 53-45 în minutul 22, dar oaspeții au restabilit egalitatea, la 67-67, până la finalul sfertului al treilea, pentru a înclina apoi balanța în favoarea lor, fiind 71-77 la mijlocul ultimei părți.

Soarta întâlnirii era însă departe de a fi decisă. Echipa antrenată de Cristian Achim a revenit în joc printr-un run de 10-0 prin care au întors scorul de 81-77. Ultimul cuvânt le-a revenit "leilor", care au înscris de 3 ori de la mare distanță, în timp ce adversarii lor au ratat de tot atâtea ori din afara semicercului.

CSM Oradea: Richard 32, Watson 17, Zekovic 15, Pasalic 11, Lazăr 4, Nicolescu 4, Petrescu 3.

BC SCM Timișoara: Vukosavljevic 27, Pesakovic 12, Randolph 12, Brown 11, Diculescu 11, Komatina 8, Baciu 4, Stojadinovic 3.