Monday, January 21, 2019

U-BT pierde la Pitești și ratează șansa de a urca pe primul loc în clasament

U-Banca Transilvania nu a profitat de eșecul înregistrat de BC CSU Sibiu la Timișoara, ratând ocazia de a urca în fruntea clasamentului. Clujenii au pierdut la limită în fieful celor de la BCM Pitești, rezultat final 80-79 (25-22, 20-16, 13-26, 22-15).

Partida din Trivale a fost una extrem de disputată. Primul sfert a fost unul echilibrat, înregistrându-se de nu mai puțin de 7 ori egalitate, dar până la pauza mare balanța s-a înclinat ușor în favoarea gazdelor, tabela indicând 45-38.

La revenirea pe parchet, echipa antrenată de Mihai Silvășan a arătat o altă față și a realizat un parțial de 13-26 prin care s-a distanțat la 58-64 până în minutul 30. În ultimul sfert, cele două adversare au alternat la conducere, fără a se desprinde însă decisiv. Astfel, secundele de final au fost pe muchie de cuțit, iar Tony Cal Bishop a înscris coșul victoriei gazdelor cu 13 secunde înainte de ultimul fluier al arbitrului.

BCM Pitești: Jeremic 18, Siriscevic 17, Bishop 12, Sturanovic 12, Korniienko 10, Ciotlăuș 5, Carson 4, Gheorghe 2.

U-Banca Transilvania: Dykes 19, Washburn 18, Marinov 9, Rasic 8, Torok 8, Easley 6, Kuti 5, Dorsey 3, Kalnichenko 3.