Monday, February 4, 2019

BC CSU Sibiu câștigă la Oradea și se detașează de U-BT în clasament

CSM Oradea a pierdut al doilea meci la rând în fata propriilor suporteri. După eșecul cu BC SCM Timișoara, campioana a cedat vineri seara în fața celor de la BC CSU Sibiu, scor 69-83 (14-17, 18-29, 19-18, 18-19).

Gazdele au început bine, conducând pe tabela de marcaj în primele secvente ale întâlnirii, însă doar 8 minute a durat jocul bun al bihorenilor, care s-au aflat ultima oară în avantak la 13-12. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu și-a adjudecat primul sfert cu 14-17 și s-a înstalat la cârma partidei, distanțându-se la 32-46 până la intrarea la vestiare.

La reluare, campioana a alergat după reducerea diferenței și s-a apropiat la 47-50, dar oaspeții au replicat cu un run de 0-7 pentru 47-57 și până la final jocul a curs într-o singură direcție, spre o victorie clară a sibienilor.

În urma acestui rezultat, BC CSU Sibiu se menține pe primul loc în clasament, desprinzându-se însă la un punct de ocupanta locului secund, U-Banca Transilvania, clujenii înregistrând un eșec la Timișoara.

CSM Oradea: Richard 26, Watson 18, Pasalic 11, Nicolescu 7, Valeika 3, Reljic 2, Lazăr 2.

BC CSU Sibiu: Falker 23, Philmore 17, Tamulis 13, Tohătan 12, Hardy 11, Cooper 5, Pratt 2.