Sunday, February 10, 2019

BC CSU Sibiu și-a consolidat poziția de lider. Sibienii au dispus de SCM Craiova

BC CSU Sibiu a obținut cea de-a treia victorie consecutivă în TOP 6. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a trecut sâmbătă pe teren propriu de SCM Craiova cu 77-68 (21-20, 16-11, 13-17, 27-20) .

După un prim sfert în care cele două adversare au alternat la conducere și încheiat la 21-20, gazdele s-au instalat la cârma jocului, conducând în permanență pe tabele de marcaj, fără a se desprinde însă decisiv.

Astfel, la ultima pauză s-a înregistrat scorul de 50-48, iar sfertul al patrulea a fost inaugurat de o reușită de la mare distanță a lui Porter Troupe, care a scuturat plasa coșului pentru 50-51, readucându-și echipa în avantaj pentru prima oară din minutul 8.

Sibienii au stopat însă avântul doljenilor cu un parțial de 22-10 prin care s-au distanțat la 72-61 până la mijlocul sfertului al patrulea, iar jocul a curs în favoarea gazdelor până la final.

BC CSU Sibiu: Philmore 19, Hardy 17, Tamulis 14, Cooper 8, Dragoste 8, Gavriloaia 7, Pratt 3, Falker 1.

SCM Craiova: Troupe 15, Gajovic 15, Curry 14, Boone 10, Koreniuk 6, Ionescu 5, Casale 3.