Monday, February 4, 2019

BC SCM Timișoara trece și de U-BT și e neînvinsă în Grupa Roșie

BC SCM Timișoara a făcut o nouă victimă în Grupa Roșie. După victoriile cu liderul BC CSU Sibiu și campioana CSM Oradea, "leii" au trecut duminică pe teren propriu de U-Banca Transilvania, rezultat final 80-78 (26-20, 16-17, 23-15, 15-26).

Gazdele au început în forță partida și s-au desprins la 24-12 până în minutul 8, trecându-și în cont primul sfert la 26-20. La reluare, clujenii au pus 5 puncte la rând pe tabelă, apropiindu-se la 26-25, dar bănățenii nu s-au lăsat impresionați și și-au reluat demonstrația de forță, astfel că la intrarea la vestiare au condus la 42-37.

La revenirea pe parchet, echipa de pe Bega a dominat autoritar jocul și s-a desprins la 15 puncte, fiind 71-56 în debutul sfertului al patrulea. Băieții lui Mihai Silvășan au avut o răbufnire de orgoliu și au reușit un parțial de 2-18 prin care au trecut în avantaj la 73-74. Jocul s-a încins, iar finalul întâlnirii a fost pe muchie de cuțit. Gazdele au avut până la urmă câștig de cauză, înregistrând astfel cel de-al treilea succes în Grupa Roșie în tot atâtea meciuri.

BC SCM Timișoara: Brown 18, Vukosavljevic 17, Stojadinovic 17, Diculescu 11, Pesakovic 10, Randolph 5, Komatina 2.

U-Banca Transilvania: Dykes 16, Rasic 13, Torok 12, Easley 12, Dorsey 10, Washburn 10, Mureșan 3.