Sunday, February 10, 2019

Dykes aduce victoria Clujului în derby-ul cu CSM Oradea

U-Banca Transilvania a trecut pe teren propriu de campioana CSM Oradea, scor 73-71 (17-18, 19-11, 20-24, 17-18). Trupa lui Cristian Achim a suferit al treilea eșec consecutiv în TOP 6.

După un debut de partidă în care cele două formații au alternat la conducere, gazdele s-au instalat la conducere, fără a se desprinde însă decisiv, la pauza mare tabela indicând 36-29. La reluare, clujenii și-au continuat ascensiunea și jocul s-a rupt, echipa antrenată de Mihai Silvășan distanțându-se la 54-41 până la mijlocul sfertului al treilea.

Bihorenii s-au trezit din pumni și au făcut un tur de forță, astfel că în minutul 37 Kris Richard a scuturat plasa coșului de la mare distanță pentru 66-67. Finalul întâlnirii a fost unul încins. Cu 30 de secunde rămase din timpul regulamentar s-a înregistrat egalitate la 71-71. Rezultatul final a fost stabilit de Kyndall Dykes, care a pecetluit victoria clujenilor.

U-Banca Transilvania: Dykes 19, Dorsey 17, Washburn 13, Rasic 9, Torok 5, Easley 4, Kalnichenko 4, Mureșan 2.

CSM Oradea: Richard 24, Watson 19, Nicolescu 12, Valeika 4, Zekovic 4, Reljic 3, Pasalic 3, Fometescu 2.