Sunday, February 10, 2019

Martinic debutează cu o victorie la CSO Voluntari. Primul eșec pentru Steaua în Grupa Galbenă

Steaua București a înregistrat sâmbătă prima înfrângere în Grupa Galbenă, roș-albaștrii pierzând astfel primul loc. Echipa antrenată de Sasa Ocokoljic a cedat pe teren propriu în fața noului lider CSO Voluntari cu scorul de 72-77 (18-13, 15-26, 24-18, 15-20). Ambele formații pot fi surclasate de Dinamo, care joacă duminică cu CSM Mediaș.

Gazdele au început perfect meciul, desprinzându-se repede la 9-0, dar băieții lui Eugen Ilie s-au trezit din letargie la 18-13 și au realizat un run de 0-9 prin care au întors rezultatul la 18-22, pentru a se distanța apoi la 28-39 până în minutul 19.

La pauza mare cele două adversare au fost despărțite însă de doar 6 puncte, tabela indicând 33-39, iar la reluare roș-albaștrii și-au continuat ascensiunea, astfel că în minutul 30 s-a înregistrat egalitate la 57-57. Oaspeții au luat din nou prim-planul în ultimul sfert, reușind un parțial de 15-20 prin care și-au apropiat o victorie care i-a propulsat momentan pe primul loc.

Goran Martinic a debutat la CSO Voluntari cu un bilanț de 9 puncte, 3 recuperări și 8 pase decisive. Principalul marcator al întâlnirii a fost Danilo Tasic, autor a 20 de puncte.

Steaua București: Lucic 16, Delas 15, Spencer 12, Mandache 11, Vîrna 11, Vlahovic 7.

CSO Voluntari: Tasic 20, Lee 13, Zeigler 12, Martinic 9, Popovic 7, Popescu 6, Campara 4, Lazăr 4, Gîrbea 2.