Monday, February 11, 2019

Primul eșec pentru "leii" din Banat în TOP 6. BCM Pitești trece la limită de BC SCM Timișoara

BC SCM Timișoara a suferit primul eșec în TOP 6. Echipa de pe Bega a cedat la limită în fieful celor de la BCM Pitești, scor 86-85 (29-27, 21-18, 23-17, 13-23).

În debutul sfertului al patrulea, argeșenii conduceau cu 75-62, însă oaspeții au revenit spectaculos în joc cu un parțial de 3-18 prin care au trecut în avantaj la 78-80 în minutul 36. Trupa lui Florin Nini s-a trezit din letargie, iar finalul întâlnirii a fost unul extrem de disputat. Gazdele au avut până la urmă ultimul cuvânt, bifând astfel a doua victorie în TOP 6.

În urma acestui rezultat, cele două formații au aceeaşi linie de clasament, cu câte 8 victorii și 10 înfrângeri, însă au făcut rocada în ierarhia Grupei Roșii, bănățenii coborând pe poziția a șasea.

BCM Pitești: Siriscevic 18, Bishop 16, Jeremic 16, Carson 15, Gheorghe 6, Orbeanu 4, Sturanovic 4, Korniienko 3, Paliciuc 2, Ciotlăuș 2.

BC SCM Timișoara: Vukosavljevic 31, Pesakovic 14, Randolph 11, Brown 10, Popa Calotă 9, Stojadinovic 6, Baciu 4.