Saturday, March 2, 2019

BC SCM Timișoara încheie cu o nouă victorie turul TOP 6

După ce a încheiat prima parte a sezonului regulat cu doar 5 victorii în 14 partide disputate, formația BC SCM Timișoara a avut un parcurs excelent în faza tur a Grupei Roșii. "Leii" au înregistrat 4 rezultate pozitive din 5 posibile.

Ultimul succes al echipei de Bega a avut loc vineri seara, când bănățenii au dispus pe teren propriu de SCM Craiova cu scorul de 74-71 (19-24, 16-11, 27-12, 12-24).

Prima parte a întâlnirii a fost una echilibrată, în care cele două adversare au alternat la conducere, iar la pauza mare tabela a indicat egalitate la 35-35. La revenirea pe parchet, însă, gazdele au făcut o adevărată demonstrație de forță și s-au desprins la 62-45 până în minutul 29.

Doljenii s-au trezit din pumni și au revenit spectaculos în joc în sfertul al patrulea, apropiindu-se la 72-71, dar timpul nu mai era de partea oaspeților, iar Brandon Randolph a stabilit rezultatul final cu un slam-dunk. Americanul a fost de altfel coșgheterul partidei, el contabilizând 28 de puncte.

BC SCM Timișoara: Randolph 28, Popa Calotă 10, Brown 10, Pesakovic 7, Komatina 6, Stojadinovic 5, Vukosavljevic 3, Diculescu 3, Baciu 2.

SCM Craiova: Troupe 26, Mijajlovic 11, Koreniuk 9, Gajovic 9, Fraseniuc 5, Ionescu 5, Boone 4, Radukic 2.